Hoşgeldiniz.

atmosfer basıncının günlük hayattaki etkileri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atmosfer Basıncının İnsanlar Üzerine Etkisi Atmosfer, Atmosfer nedir, Atmosfer nedemektir, Atmosfer Ne Anlama
 • 5 üzerinden 2.67   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atmosfer Basıncının Günlük Hayattaki Etkileri

  Sponsorlu Bağlantılar
  atmosfer basıncının günlük hayattaki etkileri nelerdir ?


  Paylaş Facebook Twitter Google 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Atmosfer Basıncının Günlük Hayattaki Etkileri

  Atmosferdeki gazlar canlı ve cansız tüm varlılara basınç uygular. İnsan vücuduna da aynı basınç etki etmektedir. Hava her santimetre kareye yaklaşık 10N kuvvet uygular. Bu hesapla ortalama bir insan vücuduna 150.000N kuvvet etki etmektedir. Vücut içi sıvı basıncıyla dengelendiği için 15 at arabası ağırlığındaki bu yükü biz hissedemeyiz.

  Uzaya çıkan insanlar bu nedenle basınç dengeleyici elbiseler giymek zorundadır. Çünkü uzayda vücut içi sıvı basıncımızı dengeleyecek bir hava basıncı bulunmamaktadır.

  Gaz basıncından yararlanarak çalışan aletler
  Günlük hayatta gaz basıncından yararlanarak pek çok alet geliştirilmiştir. Özellikle gazların itici etkisinden yararlanılan aletler yoğun olarak kullanılmaktadır. Deodorantlarda, tıraş köpüklerinde, yangın söndürme tüplerinde, bisiklet pompalarında, mutfak tüplerinde, otomobil hava yastıklarında hep gaz basıncından yararlanılır. Açık hava basıncı yükseğe çıktıkça azalır, deniz seviyesine inildikçe artar.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Copyright © 2000 - 2014, vBulletin Solutions, Inc